İdeal Kilo Hesaplama

İdeal kilo, sağlıklı yaşam sürebilmek ve rahat hareket etmek için boy ile orantılı kilo değeridir. Aşağıdaki forma boy uzunluğunuzu yazıp hesapla butonuna tıklamanız yeterli.

Cinsiyetin
Seçiniz
  • Kadın
  • Erkek
Kilon
kg
Boyun
cm

İdeal Kilo Nedir

İnsanın sağlıklı yaşaması için, rahatça hareket edebilmesi için olması gereken vücut ağırlığına ideal kilo denir. İdeal kiloda bulunan kişi merdivenleri çıkarken nefes nefese kalmadığından, giydiği kıyafet üzerine oturduğundan dolayı da psikolojik açıdan sağlıklıdır. İdeal kilo ağırlığı, bireyin cinsiyet ve boy değerlerine göre hesaplanır.

İdel Kilo Hesaplama

Boy ve cinsiyete göre ideal kilo hesaplama nasıl yapılır?

Formüllerle uğraşmadan yukarıdaki formdan hesaplama da yapabilirsiniz. Ama cinsiyet ve boya göre nasıl ideal kilo hesaplandığının formüllerini de belirteyim.

Kadınlar için ideal kilo hesaplama formülü

Formülün orjinali inç sistemiyle olduğu için orjinal formül şu şekildedir:

Kadın ideal kilo = 45,5 + 2,3 X (İnç cinsinden boy - 60)

Ancak bizim ülkemizde kullandığımız uzunluk ölçü birimi santimetre olduğu için şu şekilde hesap daha kolaydır:

Kadın ideal kilo = 45,5 + 2,3 X ((Boy cm) / 2,54) - 60)

Erkekler için ideal kilo hesaplama formülü

Kadınlarda 45,5 alınan sabit sayı erkeklerde 50 olarak alınır. Bu durum, kadınların yağ oranının erkeklerden daha yüksek olması ve yağın kasa göre daha hafif gelmesinden dolayı böyle alınır. Bu formülün de orjinali inç sistemiyle üretilmiştir:

Erkek ideal kilo = 50 + 2,3 X (İnç cinsinden boy - 60)

Bizim ülkemizde kullandığımız uzunluk ölçü birimi santimetreye göre düzenlenmiş hali şudur:

Erkek ideal kilo = 50 + 2,3 X ((Boy cm) / 2,54) - 60)

İdeal kilo yaşa göre değişir mi?

İdeal kilo yaşa göre değişmez. 20 - 25 yaşlarına yani yetişkinliğe kadar yaş arttıkça vücut ağırlığının artması normal bir durumdur. Ancak yetişkinlikten yaşlılığa doğru ilerledikçe kas kütlesini korumak zordur. İşte bu durumda ideal kiloyu korumak için dikkat edilmelidir. Kilo aldığınızda eklemlere binen yük artacağı için vücut yağı korumaya alır, bu da metabolizmayı yavaşlatan bir faktördür.

İdeal kilo yaşa göre değişir mi

İdeal kiloya ulaşmak için neler yapmalı?

Kilonuz ideal kiloadan fazla ise, kalsiyum, karbohidrat, vitamin ve mineral gibi besin kaynaklarını düzenli almanız gerektiğini unutmayın. Bilinçsizce kendi kendinize kilo vermeye çalışmak metabolizmanızı yavaşlatabilir. Metabolizma yavaşladığında da kilo vermek çok zorlaşır, böyle durumda yağ dokusu yerine kas dokusu kaybedilebilir.

Kilonuz ideal kilodan az ise, kısa vadede hızlandırılmış bir şekilde çok yemek yerine bilgi sahibi olarak uzun vadede kilonuzu artırmalısınız. Kilo alma ve verme işleminde metabolizma hızı çok önemli olduğu için, kilo almaya çalışırken metabolizmanızı bozarsanız sağlıksız ve orantısız kilo alma durumunuz olabilir.

Her iki durumda da dengeli beslenme ve egzersiz yapmak çok önemlidir.

Yağsız vücut ağırlığı nasıl hesaplanır?

Yağsız vücut ağırlığı şu formüllerle hesaplanır.

Kadın yağsız vücut ağırlığı = 1,07 x kilonuz - 148 x (kilonuz / (boy(m) / 100))2

Erkek yağsız vücut ağırlığı = 1,1 x kilonuz - 128 x (kilonuz / (boy(m) / 100))2