Motorlu Taşıtlar Vergisi MTV Hesaplama 2019

MTV 2019 hesaplama işlemi için 2019 yılı güncel mtv tutarları veritabanına işlendi (güncelleme 31 Aralık 2018 12:08). 2019 yılında ödeyeceğiniz mtv tutarını hesaplamak için bilgileri girmeniz yeterli.

Kafa karıştırmayan araç modelini ve diğer bilgilerini girerek kolayca ne kadar vergi ödeyeceğini hesaplayabileceğin sayfa.
Bu sayfada bilgi kirliliğine takılmadan net bir şekilde mtv hesaplama işlemini yapabilirsiniz.

ads
ads
Benzer hesaplamalar

Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) nedir?

MTV, Karayolları Trafik Kanununa istinaden trafik şubelerine kayıtlı olan motorlu taşıtlar bu vergiyle mükelleftir. Motorlu araçların trafik sicil kaydı alındıktan sonra ödenmeye başlanan bu vergi, sicil kaydı silinene kadar ödenmeye devam eder. Özetle motorlu taşıtı olan bütün vatandaşlar motorlu taşıtlar vergisi ödemekle yükümlüdür.

Motorlu Taşıtlar Vergisi Nereye Yatırılır?

Kredi kartı ile interaktif vergi dairesine ödeme yapılabilir. Ayrıca müşterisi olduğunuz bankanın internet şubesine giriş yaparak, ödemeler kısmından motorlu taşıtlar vergisini ödeme yapabilirsiniz.

Motorlu Taşıtlar Vergisi Zamları Hangi Orana Göre Yapılıyor?

Motorlu taşıtlar vergisine yapılan zamlar yeniden değerleme oranına göre yapılıyor. 2019 yılı için yeniden değerleme oranı 30 Kasım 2018 tarihinde %23.73 olarak açıklandı. Ancak 31 Aralık 2018'de yayınlanan cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile 2019 yılında toplanacak mtvlerde yeniden değerlendirme oranı %15.9 olarak değiştirilerek kesinleştirildi.

2019 yılında açıklanan mtv zammı cumhurbaşkanlığı kararnamesi

Gelelim önceki mtv zamlarına. 2018 yılında kamuoyunda büyük tepkiye yol açan %40 mtv zammı açıklamasından sonra, bu oran yumuşatılıp yeni tip motorlu taşıtlar vergilendirme sistemine geçildi. 2018 yılında uygulamaya konulan bu vergilendirme sistemi ile

  • 2018 yılından önce alınmış 1300cc altında olan araçlara %15,
  • 2018 yılından önce alınmış 1300cc üzerinde olan araçlara %25

oranında MTV zammı yapıldı. 2018 yılından sonra alınacak araçların motorlu taşıt vergilerine, motor hacmi ve taşıtın vergisiz yani KDV ve MTV vergileri hariç fiyatlarına %15 ila %50 arasında değişen oranlarda zam yapılmıştı.

2013 Yılından Bu Yana Yıllara Göre MTV Zam Oranları

Açıklanan Yıl Zam Oranı Zamlı yıl
2018 %15.9 2019
2017 %15 - %50 arası 2018
2016 %3.83 2017
2015 %5.58 2016
2014 %10.11 2015
2013 %3.93 2014

Motorlu Taşıtlar Vergisi ne zaman ödenir?

Her yıl ödenen bu vergi 2 parçada ve 2 vadede ödenebilir. İlk taksiti 31 Ocak tarihine, ikinci taksiti de 31 Temmuz tarihine kadar ödenmelidir.

Motorlu Taşıtlar Vergisi Gecikme Cezası

MTV'nin ilk taksiti ödenmediğinde, ikinci taksit ödeme vadesinde ilk olarak önceki vergi borcu tahsil edilir. Eğer hiçbir ödeme yapılmamışsa, ilk olarak adrese gönderilen mektupla uyarı yapılır. Mektup sonrası halen ödenmediyse maliye bakanlığı banka hesaplarına ya da araca haciz koyarak tüm ödenmemiş vergileri tahsil edebilir.

MTV ödenmediğinde kesilen gecikme cezası devletin sitesinde net olarak görülebilir. Gecikme tutarları devletin sisteminde değişiklik gösterebildiği için interaktif vergi dairesinde gecikme cezasını ve mtv tutarını görerek toplam vergi borcunuzu öğrenebilirsiniz.

Siteye girdiğinizde bu butona tıklayıp Motorlu Taşıtlar Vergisi MTV TC veya vergi kimlik numaranızı ve plakanızı girip resimde gördüğünüz dağınık haldeki kodu girerek gecikme faizleri gibi aracınızla ilgili bütün borçlarınızı görebilirsiniz.

Motorlu Taşıtlar Vergisi MTV Ödenmezse Araç Bağlanır mı?

Yukarıdaki maddede maliye bakanlığı hesaplara haciz koyarak vergi borcunu tahsil edebilir demiştik. Eğer banka hesaplarında para yoksa ya da hesaptaki para vergi borcunu karşılamıyorsa, o zaman mükellef üzerine olan mallara haciz geleceği için araç da bağlanabilir. Araç ilk etapta bağlanır, eğer yine borç ödenmezse icra dairesi açık artırma ile aracı satıp borcu tahsil edebilir. Tabi bunlar ihtimal dahilinde olup kesinlikle olacak şeyler değil. Umarım bu şekilde zor duruma düşmezsiniz.

Motorlu Taşıtlar Vergi Borcu Olan Aracın Satılması

Eğer aracınızı satmak istiyorsanız motorlu taşıtlar vergisinin tamamı ödenmelidir. Mesela Ocak ayında ilk taksiti ödenmiş, mart ayında da aracı satmak için alıcı ile notere gidildiğinde noterler bu ve benzeri cevabı verecektir:

- Vergi borcu var satış / devir işlemi yapılamaz.

Bu yüzden satılacak aracın yıllık vergisinin tamamının ödenmesi gereklidir. Ödemeyi internet vergi dairesine yapabilirsiniz. Ödeme yapmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Motorlu Taşıtlar Vergisi neye göre hesaplanır?

Öncelikle aracın yaşına bakılır. Çünkü araç yaşlandıkça ödenecek vergi tutarı düşer. Diğer bakılan ise aracın cinsi otomobil ise motor silindir hacmi, minibüs ise sadece yaşına, panel van ise motor silindir hacmine, otobüs ise koltuk sayısına, kamyon ise azami toplam ağırlığına göre kanunda yer alan yönergelere göre hesaplanır.

Otomobillerde 2018 model ve üzeri araçların KDV ve MTV vergileri hariç taşıt fiyatına bakılmaktadır.