Fiat dizel motoru bırakıyor

Yakıt tasarrufunda cep dostu, hava kirliliği yapmakta ise çok bonkör olan dizel motorları otomobil dünyasında yavaş yavaş terkediliyor.
Fiat dizel motoru bırakıyor

Daha çok alt gelir grubuna hitap eden italyan otomobil markası Fiat 4 yıl içinde dizel motoru artık araçlarında kullanmayacağını duyurdu. Volkswagen ile patlak veren emisyon skandalında avrupa ve amerika da dizel motorlara talep azalması nedeniyle Fiat'ın bu kararı aldığı konuşuluyor.

Toyota ve Porche da dizel motoru bırakacağını açıklamıştı

Toyota gibi dev firmanın ve Porche'un dizeli bırakacağını söylemesinin ardından Fiat'ın da aynı şekilde dizelden uzaklaşacağını söylemesi, dizel otomobillerin önümüzdeki 40-50 yıl içinde özellikle gelişmiş ülkelerde hiç kalmayacağını gösteriyor.

Gelişmiş ülkelerin, gelişmemiş ve gelişmekte olan ülkelere beraber paylaştığı dünyanın daha da kirlenmemesi, küresel ısınmanın artmaması için dizel araçları kullanmamaları yönünde baskı yapılacağı öngörülüyor. Çünkü fosil yakıtlarla çalışan araçların üretimini ve satışını 2030'lu yıllara kadar durduracağını açıklayan otomobil üreticilerinin, çalışan sistemden vazgeçmelerinin bedelini sadece kendilerinin ödemeyeceği aşikar.

Dizel motorların hem maliyeti hemde bakımı pahalı

Dizel araçların en büyük kullanıcı dostu özelliği az yakıt yakmaları. Çünkü yakıt konusunda aynı model dizel ve benzinli araçların Türkiye koşullarında 2 kat farkı söz konusu. Ancak bu fark ağır bakımlarda az da olsa kapanıyor.

Sıfır araç alırken ise dizelin benzinliden yaklaşık %10 fazla olması neticesinde bu farkı kapamak için yılda en az 15bin km yapılması gerekiyor.

Dünyada elektrikli motor devrimi yaşanması için bütün büyük firmalar hazırlıklarını yapıyor, gelecek planlarını oluşturuyorlar. İnsanoğlu son 50 yılda hiç olmadığı kadar dünyayı kirlettiğinin gezegenin artık yaşanmaz hale geleceğinin farkına varmış olmalı ki daha çevreci motorlara geçiş yapma isteklerini bu şekilde belli ediyor.

Petrolün kullanım alanı azalsa da, para baronlarının uğruna insanları katlettiği, masum kadın çocuk demeden öldürerek ele geçirdikleri siyah altın petrolden çok uzun bir müddet vazgeçmeyeceğini hemen hemen herkes tahmin ediyordur.