Arabam Ne Kadar Yakar Hesaplama

Arabanın ne kadar yaktığını, yani km başına kaç kuruş yaktığını merak ediyorsan bana hesaplatabilirsin. Sayfada iki çeşit araç yakıt hesaplama yöntemi mevcut. Varsayılan olarak seçilmiş yakıt tutarı ve mesafe ile hesap yöntemi en doğru yakıt hesaplama yöntemidir. Eğer hesaplama türünü ortalama yakıt tüketimi ile hesap seçersen bu sayfadaki güncel akaryakıt fiyatlarına göre hesaplama yaptığımı belirteyim. Aldığınız yakıtın (benzin, motorin, lpg) fiyatı farklıysa kendiniz elle girebilirsiniz.

Yakıt tutarı ve mesafe ile hesap
 • Yakıt tutarı ve mesafe ile hesap
 • Ortalama yakıt tüketimi ile hesap
Aldığın yakıtın tutarı
TL
Kaç km gittin
KM
Aracın 100km'de yaktığı litre
L/100km
Yakıt tipi
-- seçin --
 • Benzin
 • Motorin
 • Lpg
Benzin pompa fiyatı
TL

Yakıt hesaplama işlemini doğru şekilde yapman için şunlar gerekli

 1. Öncelikle aracının deposunu tamamen fullemelisin. Bu esnada günlük KM sayacını sıfırla yada KM'yi not et.
 2. Full depoyla en az 100km yol yap.
 3. Deponu yeniden fullemeye git. Bu esnada kaç km yaptığını buraya girmek için not etmen ya da aklında tutman gerekli.
 4. 2. kez yakıt alman kaç TL tuttu ise yukarıdaki TL kutusuna gir.
 5. Deponu 2. kez fullerken not ettiğin km'yi yukarıdaki KM kutusuna gir.
 6. Hesapla'ya basarak net bir şekilde aracın 1km'de kaç kuruş yakıyor görebilirsin.

Örnek hesaplama; Ahmet deposunu tamamen doldurmaya benzin istasyonunda gitti. Deposunu doldurduktan sonra aracına geçti kontağı çevirdi. Günlük km sayacını sıfırladı. Aracıyla uzun bir süre dolaştı. Tekrar deposunu fullemeye gitti ve aldığı yakıt 92tl tuttu. İstasyonda iken aracına bindiğinde günlük km sayacına baktı 348km gösteriyordu. Bu verileri buraya girdiğinde aracının 26 kuruş yaktığını öğrendi.

Arabam kaç yakar sorusuna nasıl cevap veriyorum?

Yakıt hesaplama işlemi yaparken bu sorunun cevabı çok basit matematik hesabına dayalı. Aldığın yakıt tutarını gittiğin mesafeye bölüyorum. Sonuç olarak ta aracının km başına yaktığı değer çıkıyor.

Yakıt Hesaplama Örnekleri

Alınan Yakıt TutarıGidilen KilometreKilometrede Yaktığı Tutar
36 TL153 km0,23 TL
150 TL547 km0,27 TL
200 TL540 km
0,37 TL

Yakıt Hesaplama

Aracımın kaç kuruş yaktığını bilmem gerekiyor mu?

Buna cevap vermek sizi tanımaya bağlı. Eğer aracının bakımıyla ilgilenmiyorsan, maddi durumun iyiyse, sürekli arabanı yeniliyorsan arabanın ne kadar yaktığını bilmene gerek yok. Ama bu sayfaya geldiğine göre aracınla ilgilisin o yüzden okumaya devam et.

Yakıt tüketimi hesaplamanın önemi

Aracınla ilgili önemli detayları takip edersin. Yakıt hesaplama yapması basit bir işlemdir ancak neden aracının kaç kuruş yaktığını bilmen gerektiğini özetleyelim.

Motor yağının durumunu size anlatır

Aracının kaç kuruş yakmaya başladığını başından beri takip ediyorsan, yakıtı çok yakmaya başladığında motor yağının artık etkisinin azaldığını değiştirmen gerektiğini söyler. Bazı benzin istasyonlarında veya hiper marketlerde ücretsiz yağ değişimi yapılıyor. Tabi motor yağını değiştirirken motor yağı filtresini de değiştirmen gerekiyor. Yağ filtresini değiştirmediğin takdirde filtrede kalan eski yağ yeni yağa karışıp ömrünü azaltacaktır. Motor yağı filtresini önceden internetten alabilir veya yedek parçacılardan temin edebilirsin. Pahalı birşey değil ama en ucuzundan da alma derim.

Lastik hava basıncının düştüğünü söyler

Bir arabada en önemli parça ne diye sorsalar lastikler derim. Çünkü araba lastiklerin üzerinde hareket ediyor. Yüksek hızlara dayanıyor, aracın kontrolünü sağlamada en önemli parça. Bu kadar önemli parçanın yakıt tüketimine de etkisi bulunuyor tabii ki. Düşük lastik basıncı yol tutuşunu arttırır, yol tutuşu artan araç ilerlemek için daha çok güce ihtiyaç duyacağından yakıtı çok yakar. Lastik basıncının aracına en uygun olan değerini aracın kendi kullanım kılavuzundan ya da genelde kapıların içinde yazar orada bulabilirsin. Lastik basıncını ayarlamak için lastikçiye gidip para vermene gerek yok, hemen hemen herkes benzin istasyonlarındaki pompalarda lastik basınçlarını ayarlar.

Aracın emisyon değerleri yükselmiştir

Bu durumda egzos muayenesinden de geçemeyebilirsiniz. Emisyon değerlerinde hava filtresi, bujiler, oksijen sensörü ve katalizörün etkisi vardır. Dolayısıyla tamirhane ya da servise aracını götürmen gerekli ki daha başka büyük sorunlar çıkmasın. Tabi bu yakıt sarfiyatın ciddi oranda arttıysa geçerlidir. Yakıt sarfiyatın gelen zamlar hariç %30 oranında artarsa üstteki seçenekler sonrasında emisyon değerleri gündeme gelebilir.

Profesör Hesaplamacının yakıt hesaplamadaki farkı ne?

Arabam ne kadar yakar sorusuna bu şekilde basit hesaplama sayfasıyla, binlerce kişiye arabasının ne yaktığını kolayca öğrenmesini ilk ben sağladım. Çok basit bir işlem olarak görülebilir ama bu işlemi sadeleştirerek sunmak önemliydi. Şu anda da diğer hesaplama sitelerinden farklı olan bir özelliğim var. Bu sayfayı kullanmaya devam ettikçe farkı kendin göreceksin.