Elektrikli otomobillere ÖTV zammı yapılmayacak

Elektrikli otomobiller dünya gündeminde ancak Türkiye gündemine geç te olsa girmeye başladı.
Elektrikli otomobillere ÖTV zammı yapılmayacak

Elon Musk'ın sahip olduğu spaceX şirketinin ürünü dünyanın en güçlü roketlerinden biri Falcon Heavy ike yine Elon Musk'ın meşhur elektrikli otomobili Tesla'nın ürettiği otomobilin uzaya gönderilmesi, Ford'un ticari aracı Custom'ın 2019'da elektrikli hibrit versiyonu ile pazarda yer alacağı ve Toyota'nın ülkemizde ilk elektrikli otomobili üretmesi gibi haberler otomobil dünyası gündeminde yer almaya başladı.

Elektrikli otomobile ÖTV zammı yapılacak haberleri yapılmaya başlanınca, Maliye Bakanlığı konuyla ilgili açıklama yaptı. Elektrik motorlu otomobillerin ÖTV'sine zam yapılmayacağını, mecliste görüşmeler sürerken torba yasadaki maddenin teknik düzenlemeden ibaret olduğunu açıkladı. Normal yakıtlı araçlarda %50 - %160 arası ÖTV alınırken elektrikli otomobillerden %3 - %15 arası ÖTV alındığını hatırlatarak bu oranların yakıt motorlu araçların oldukça altında olduğunu hatırlattılar.

Elektrikli otomobile 1 kuruş dahi ÖTV zammı yapılmayacak

Tam açıklama şu şekilde:

Konuya ilişkin, gerek Bakanlık tarafından 2 Şubat 2018’de yapılan basın açıklamasında gerekse de Maliye Bakanı Naci Ağbal’ın TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’ndaki yasa görüşmeleri sırasında, önerilen düzenlemeyle kesinlikle bir vergi artışı yapılmadığı, düzenlemenin ÖTV Kanunu’na ekli listelerde yer alan Gümrük Tarife İstatistik Pozisyonu Numaraları ile Türk Gümrük Tarife Cetveli’nde belirlenen Gümrük Tarife İstatistik Pozisyonu Numaraları’nın uyumlulaştırılmasından ibaret olduğu belirtilmiştir. Söz konusu açıklamalarda ayrıca, halihazırda uygulanmakta olan oranların aynen korunmasını teminen bu kanun tasarısının yasalaşıp yayımlandığı gün Bakanlar Kurulu kararı çıkarılacağı ve ÖTV’ye tabi söz konusu mallarda herhangi bir vergi artışı olmayacağı vurgulanmıştır. Netice olarak, elektrik motorlu otomobillerin ÖTV’sinde 1 kuruş dahi zam yapılmayacaktır.