Merkez Bankasının Dövize Yaptığı Dördüncü Müdahalenin Bilançosu Açıklandı

TCMB, aralık ayındaki dördüncü müdahalesini 13 Aralık'ta gerçekleştirdi. Dolar 14,66'yı görerek rekor kırdığı 13 Aralık günü 3,12 milyar dolar merkez bankası tarafından piyasaya satıldı.
Merkez Bankasının Dövize Yaptığı Dördüncü Müdahalenin Bilançosu Açıklandı

Piyasalarla ilgilenenler bilirler Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası dolar kurundaki 14 rakamını adeta geçilmemesi gereken bir sur olarak görüyordu. Bu rakamın üstüne atmaması için sürekli doğrudan satış yönünde piyasaya müdahale ediyordu. Ancak bu müdahaleler 20 Aralık 2021 tarihindeki rekor düşüşe gelene kadar yetersiz kalmıştı. Merkez bankası satışta olduğunu söylüyor piyasaya haber düşüyor, grafiklerde çakılma gözüküyor ama bir müddet sonra piyasada çok fazla alıcı olduğu için dolar sürekli yükselişe geçiyordu.

İşte bu müdahalelerden ilki 1 Aralık'ta 844 milyon dolar, ikinci müdahale 3 Aralık'ta 504 milyon dolar, üçüncü müdahale 10 Aralık'ta 687 milyon dolar ve son dördüncü müdahale ise tahmin edilenden çok daha büyüktü.

Merkez Bankası Dördüncü Müdahalede 3,12 milyar dolar sattı

Başlıkta da görüldüğü gibi, dördüncü müdahalede 3,12 milyar dolar gibi çok ciddi miktarda doviz satışı yapılarak piyasaya müdahale edildi.

Bütün müdahalelerin toplamı yaklaşık7,12 milyar dolarolarak merkez bankası bilançolarına yansıdı.

Bu satışları sıralarsak.

  • 1 Aralık: 844 milyon dolar
  • 3 Aralık: 504 milyon dolar
  • 10 Aralık: 687 milyon dolar
  • 13 Aralık: 3,12 milyar dolar

17 Aralık'ta yaptığı müdahalenin boyutunu ise bu hafta içinde açıklayacak.