Konut Kredisi Varken Tekrar Konut Kredisi Çekilebilir mi?

Konut kredisi çektikten sonra yeni bir gayrimenkul kredisi çekilmek istendiğinde halihazırda üstlerinde bir adet konut kredisi varken yeni bir konut kredisini çekebilir mi?
Konut Kredisi Varken Tekrar Konut Kredisi Çekilebilir mi?

Ev sahibi olmak için kredi çektiniz, baktınız ki bu krediyi zorlanmadan ödüyorsunuz işiniz de sağlam yeni bir gayrimenkül almak isterken ikinci kez konut kredisi çekmek istediğinizde sorun yaşayacak mısınız?

Aynı anda iki adet konut kredisi çekmek için engel olan bir kanun maddesi yok. Ancak bankalar ikinci krediyi verme kararında bazı kıstasları göz önüne alarak daha sıkı değerlendirme yapar. Her bankanın kendine özel müşteri değerlendirmesi olurken, genellikle kredi notu üzerinden bu işlem yapılıyor. Kredi notunuzun yanı sıra aylık geliriniz, ödeyebileceğiniz tutar ve halen ödemekte olduğunuz kredi miktarı dikkate alınıyor. Kredi taleplerinin bankalar tarafından reddedilme oranı kredi puanını etkileyerek bankanın olumlu cevap verip vermemesinde önemli rol oynuyor.

Konut Kredisi için Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Kredi kartı borcunu düzenli olarak ve asgari üstü tutarda ödeyen kişilerin kredi notu daha yüksek olur. Kredi notu hesap hareketleri, kredi kartı ve kredi ödemeleri, düzenli gelir gider tablosu, SGK kaydı üzerinden belirleniyor. Aylık maaş miktarı ve gider oranı, borçların gecikmeden ödenmesi de kredi notunu etkiliyor. Faturaların düzenli ödenmesi, aktif çekilmiş olan konut kredisinin kalan ödeme tutarı, var olan diğer gayrimenkul yatırımları ve varsa hisse senedi, repo, döviz yatırımları kredi puanını belirliyor.

Ne kadar çok kredi borcunuz varsa, banka için riskli müşteri sayılacağınızdan kredi puanınız düşer. Dolayısıyla bankalara olan borçlarınızı aksatmadan ödemek, kenarda birikiminiz varsa bunu kredi borcunuza ara ödeme yapıp toplam kredi borcunuzu düşürmeniz kredi notunuzu yükseltir. Başka türlü araya tanıdık sokarak filan kredi notunu yükseltme imkanı yoktur.

İhtiyaç kredisi varken konut kredisi çekilir mi?

İhtiyaç kredinizin kalan borcu, kredi puanınız bunu en önemli etkenleridir. Banka kendi içindeki değerlendirmede sizin konut kredisini ödeyebileceğinize kanaat getirirse tabii ki ihtiyaç krediniz varken konut kredisi çekmenize bir engel yoktur.

Üçüncü Konut Kredisi Çekilebilir mi?

Diğer kredilerinizi sorunsuz ödüyorsunuz mal varlığınız başvuru yaptığınız krediyi karşılayacak kadar büyükse, aylık belgelenebilir geliriniz kredi taksitlerini ödemeye yetiyorsa tabii ki üçüncü krediyi de çekebilirsiniz.