Para Birimimiz Zor Günler Geçiriyor. Türk Lirası Değer Kaybında Dünya Birincisi

2021 yılı boyunca paramız değer kaybetti. Gelişmekte olan ülkeler arasında en fazla değer kaybı olan para biriminin de maalesef Türk Lirası olduğu ortaya çıktı.
Para Birimimiz Zor Günler Geçiriyor. Türk Lirası Değer Kaybında Dünya Birincisi

Türk Lirası 2021 yılı başlarında sakin geçirse de özellikle son 3 ay bu ülkede yaşayan vatandaşlar ve Türk Lirası kazanıp döviz cinsinden fiyatlanan ürünlerle harcama yapanlar için kabusa dönüştü. Hayat pahalılığı günden güne artarken vatandaş her geçen gün fakirleşti.

Kur korumalı TL mevduat sisteminin yürürlüğe girmesi, o gün yapılan müdahaleler doların 18TL seviyesinden 10 liranın altına getirdi. Ancak orada çok kısa süre duran dolar 2021 yılını 13,30 seviyelerinden kapadı.

Tüm müdahalelere rağmen Türk Lirasının değer kaybı durdurulamadı ve 2021 yılında dünyadakipara birimleri arasında en fazla değer kaybeden para birimiolarak birinci sırayı aldı.

Sözcü’nün haberine göre TL, dolar karşısında 2021 senesinde %44.35’lik kayıp yaşayarak büyümekte olan ülkelerin para birimleri arasında en fazla değer kaybeden ülke oldu. Yayımlanan listeye göre TL’yi, %18.10’luk kayıpla Arjantin pesosu, %16.50’lik kayıpla Şili pesosu takip etti. Türk Lirası ile ikinci olan Arjantin pesosu arasındaki ciddi fark da vaziyetin ne kadar korkutucu bir hâl aldığını gözler önüne serdi.