Mevduat Faizi Hesaplama

Biriktirdiğin paranın vadeli hesaba yatırıldığında ne kadar faiz getirisi olduğunu hesaplıyorum ve bankaların güncel oranlarını karşılaştırarak sana en yüksek faiz veren bankayı söylüyorum. Aşağıdaki forma mevduat tutarını girip hesapla butonuna basman yeterli.

Hesaplama türü
Mevduat Tutarı
TL
Lütfen mevduat tutarını girin
Vade
Gün
Gün Ay Yıl
Lütfen vadeyi girin
Oran
%

Vadeli hesap nedir?

Vadeli hesaplar bankaların sunduğu özelliklere göre değişiklik göstermektedir. Genel olarak belirli bir vade verilen ve verilen zamanın dolmasıyla faiz getirisi sağlayan hesap türleridir.

Vadeli hesabımdan vade dolmadan para çekebilir miyim?

Bu soruya bankaların sunduğu vadeli mevduat türlerine göre cevap verilebilir. Eskiden vade dolmadan para çekmek isterseniz o güne kadar kazanılan faiz de bankaya kalıyordu. Yani ne yatırdıysanız onu çekebiliyordunuz, herhangi bir faiz kazancınız yoktu. Ancak günümüzde bankacılık sektörü bu konuda çeşitli ürünler çıkardı. Mesela, denizbankın ürünü olan para çekilebilir mevduat 'tan vadesi dolmadan para çekebilirsiniz. Çekilen tutara, vade başlangıcından paranın çekildiği güne kadar geçen zamana düşük oranda da olsa yaklaşık %0,25 faiz alırsınız.

Genel olarak ise vadeli hesaptan para çekmek istediğinizde vadeli hesabınızı kapatmak zorundasınız ve sadece anaparanızı alırsınız hiç bir kazancınız olmaz.

Mevduat Faizi Hesaplarken Hesaplamacı profesörün avantajı ne?

Ben bankalardan güncel faiz oranlarını alıyorum, en yüksek faiz getiren bankadan en düşüğe doğru sıralama yapıyorum. Yaklaşık 10 bankanın faiz oranlarını görerek hangi bankanın daha yüksek getirisi olduğunu sana söylüyorum. Bu sayede vadeli hesapta en yüksek faizi hangi banka veriyor görebilir ve diğer bankalarla kıyaslama yapabilirsin.

Popüler vadeli mevduat hesaplama seçenekleri