Hamilelik Hangi Belirtiler ile Anlaşılır

Hamile olan ya da hamile kalan her kadındaki belirtiler farklıdır. Tabii bazı genel belirtiler vardır. Gelin bu belirtileri inceleyim.
Hamilelik Hangi Belirtiler ile Anlaşılır

Adette Gecikme

Adet gecikme durumu hamile kalan her bayanda yaşanan bir hamilelik belirtisidir. Adet gecikmesinin birkaç sebebi vardır. Bu nedenle adet gecikmesi durumunda doktora başvurarak nedeninin anlaşılması gerekir. Hamile kalan ve adet gecikmesi yaşayan bayanlarda açık renkli bir kanama yaşanır. Yaşanan bu kanama adet kanaması değil yerleşme kanamasıdır. Bu nedenle adet kanaması ile karıştırılmamalıdır.

Göğüslerde Hassasiyet

Göğüslerde yaşanan gerginlik hamilelik belirtisi olduğu gibi hamilelik süresi boyunca yaşanan bir durumdur. Göğüslerde yaşanan hassasiyet sırt üstü yatıldığı zamanlarda daha çok hissedilir.

Yorgunluk Hissi

Hamile kalındığı zaman kan akışında bir artış meydana gelir. Kan akışındaki artış iki katına çıkar. Bu nedenle de metabolizma hızlanır hem anneye hem de bebeğe yeteri miktarda oksijen ve besin geçişi sağlanır. Bu yüzden hamileliğin ilk başlarında yorgunluk hissi ve uyku hali meydana gelir.

Sık Tuvalete Gitme İhtiyacı

Bebeğin gelişim süreci rahim içerisinde olur. Rahim bu süreçte idrar torbasına baskı yapar. Bu nedenle de hamile olan bayan sık tuvalete gitme ihtiyacı yaşar.

Midede Bulantı

Hamileliğin gösterdiği belirtilerden biriside yaşanan mide bulantılarıdır. Yaşanan bu bulantılar kişiye göre farklılık gösterse de normal de hamileliğin ilk üç ayına kadar yaşanan bir durumdur.

Baş Dönmesi

Kan akışında meydana gelen artış sonucunda baş dönmeleri meydana gelir. Bu nedenle anne adayında tansiyon düşmesi meydana gelir.

İştah da Farklılıklar

Hamileliğin ilk aylarında anne adaylarına göre farklı olarak iştah açılması ya da iştahsızlık görülür. Anne adaylarında aşerme durumları meydana gelebilir. Mide bulantıları nedeni ile besinlerden tiksinme meydana gelebilir.

Kokulara Karşı Aşırı Hassasiyet

Hamilelik süresince bazı kokulara karşı aşırı hassasiyet oluşur. Parfüm kokuları ya da yemek kokuları keskin bir şekilde hissedilerek, dayanılmaz bir hale gelebilir. Yaşanan bu durumun nedeni hormonal değişimdir.

Mide de Ekşime veya Kabızlık

Rahmin büyümesi ve yaşanan hormonal farklılıklar nedeni ile mide de ekşime veya kabızlık sorunu yaşanır. Rahmin büyümesi sonucu mide de baskı yapar. Bu nedenle de kabızlık ve mide de ekşime sorunları yaşanır.

Duygularda Değişim

Hamilelik sürecince duygularda değişim meydana gelir. Bu da hamile olan kişinin psikolojisinde değişime neden olur. Duygularda değişimler meydana gelmeye başlar. Bir anda sinirlenip bir anda gülmeye başlayabilir.

Vücut Isısında Değişim

Hamile olan bayanlarda vücut ısısında değişim meydana gelir. Bu nedenle de aşırı bir terleme meydana gelir.

Kanama Durumu

Hafif ve açık renkli bir kanama meydana gelir. Yaşanan bu kanama durumu yerleşme kanamasıdır. Kanamanın fazla olması ya da anormal gelmesi durumunda doktora başvurulması gerekir.

Kasıklarda Ağrı Sorunu

Hamilelik döneminde rahmi yerinde tutan bağlarda bir gerilme meydana gelir. Bu da kasıklarda ağrıya neden olur. Bu nedenle hamile olan bayanların ani hareketler yapmaması gerekir.