Soğuk günlerde aracı çalıştırdıktan sonra motoru ısıtmak için beklemek gerekiyor mu?

Bu soru genelde herkesin kafasına takılan sorudur ve ayrıntılı bir şekilde cevaplar veriyorum.
Soğuk günlerde aracı çalıştırdıktan sonra motoru ısıtmak için beklemek gerekiyor mu?

Modern araçlarda artık bu sorun tarihe karıştığı söylense de, araç çalışır çalışmaz hareket edilmez. Yeni model arabaların kullanım kitapçığında aracı çalıştırıp en az 15 saniye rolantide beklemek gerekir diye yazar. Daha sonra hareret göstergesi 90 dereceye gelene kadar düşük devirde fazla yüklenmeden arabayı kullanmanız motor ömrünü uzatacaktır.

Kullandığınız araba benzinli ise motor sıcaklığı ve hava sıcaklığı arasında doğru orantı vardır. Benzinli araç kullananlardan duyabilirsiniz kışın arabam daha çok yakıyor diye söylerler.

Dizel motor, ilk çalıştırmada benzinli motordan daha geç ısınır (kalorifer), bunun sebebi dizel motorlarda genelde alüminyum yerine yüksek sıkıştırma oranına dayanıklı olsun diye dökme demir bloklar kullanılmasıdır, dökme demir bloklu dizel motorlar daha ağırdır, dökme demirin ısı kapasitesi daha yüksektir, yani daha fazla ısı emer-saklar, böylece motor suyu daha geç ısınır, kalorifer daha geç ısıtır. Bazı modellerde bu sorunu çözmek için elektrikli ısıtıcılar kullanılmıştır.

Sıcak havalarda zaten motor sıcaklığı 30-40 derecelere vardığı için, yine en az 15 saniye rolantide çalıştırıp sonra hareket etmek gereklidir. Yakıt sistemi, devir daim ve yakıt pompası 15 saniyede anca kendine geliyor. Soğuk kış günlerinde bunu 30 saniye yaparsanız araçta sizin sürüş konforunuz için de iyi olacaktır. Kalorifer kanallarındaki soğuk hava öyle hemen atılmıyor, direksiyon ve vitesleri tuttuğunuzda elleriniz üşümesin istiyorsanız aracınız ne zaman ısınırsa öyle hareket etmeniz sizin takdirinizdir.

Otomatik vitesli araçlarda park konumundayken aracınızın motorunu ısıtmanız şanzımanın ömrü açısından oldukça önemlidir.