Yüzde Hesaplamanın Tarihsel Geçmişi

Yüzdelik dilimleri hesaplayarak bir sayı dilimini daha rahat anlatabiliriz. Örneğin cümle içinde kullanımına bakacak olursak; şişenin yüzde sekseni dolu, evin yüzde doksan kısmı bitti, telefonumun şarjı yüzde yirmi kalmış gibi cümle içinde sık sık kullanıyoruz peki kullandığımız yüzdelik ifade neyi ifade etmektedir.
Yüzde Hesaplamanın Tarihsel Geçmişi

Bir şeyin tamamı yüzde yüzlük bölümüdür. Eğer o şeyin yüze bölümünden kullanılan kadarına yüzdelik dilim üzerinden ifade edilebilir. “Kaza yapınca araba fiyatının yüzde ellilik kısmı kadar masraf çıktı” Dediğimiz zaman arabanın fiyatını araştırdığımızda arabanın fiyatı yüzde yüzlük kısımdır araba fiyatını ikiye bölüp tahmini kaza masrafını hesaplayabiliriz. Kısacası yüzdelik hesabı günlük yaşamımızda sık sık kullandığımız bir uygulama olarak bilinmektedir. Yüzdelik hesaplama bu şekilde yapılmaktadır ve günlük hayatımızda sosyal yaşamımızda sık sık kullanmaktayız.

Yüzdelik Hesaplamanın Tarihi

Yüzdelik hesaplama tarihsel gelişimine baktığımızda insanlık tarihinin en eski olan bilimlerinden matematik ile ilişkili olan yüzde hesaplama matematiğin ortaya çıktığı dönemlerde bulunmuştur. Yüzdelik hesaplamanın geçen yüzyıllar içinde büyük değişimler gösterdiği ve farklı yerlere evirildiği söylenir.
Sonuç olarak yüzdelik hesaplama matematik bilimi ile ilgilidir. Matematik kelimesi ilk kez M.Ö 550 yıllarında Pisagor okulu üyeleri tarafından ortaya atılmış ve sonraki yıllarda da aktif olarak kullanılmıştır.
Yüzdelik hesaplama da bu yıllarda kullanılmaya başlandığı bilinmektedir. Pek çok bilim adamı matematiğin önemini anlatmış veya anlatmaya çalışmıştır, tıpkı Platon’un akademisinin girişinde “matematik bilmeyenler giremez” yazdığı gibi.