Benzine ve motorine zam geldi

Bu gece benzine ve motorine zam geliyor. Yapılan zamlar pompa fiyatlarına yansıtılacak.
Benzine ve motorine zam geldi

Bu geceden yani 9 Ocak 2019 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere

  • Benzine 17 kuruş
  • Motorine ise 18 kuruş

zam geldi. Bu zamlar pompa fiyatına yansıtılacak dolayısıyla benzin fiyatları tekrar 6 lira üzerine çıkıyor. Genel olarak benzin 6.03tl, motorin ise 5.82tl'den satılacak. Bugün işten eve dönerken deponuzu fulleyin. Aynı tutara en az 1 litre daha fazla akaryakıt alacaksınız.

EŞEL MOBİL VERGİLENDİRME SONA ERDİ

Daha önce gelen benzin ve motorin zamları ÖTV'den karşılanıp alınan vergi gelen zam kadar düşülerek zamların pompa fiyatına yansıması önleniyordu. Bu zamla beraber görülüyor ki artık bu uygulama fiilen sona erdi. Yani gelen zamlar pompa fiyatına yansıyacak, dolayısıyla bizim cebimize gider olarak yansıyacak.

Gelen zam gelecek zamların habercisi

Çin ve ABD ekonomi savaşı yapıyorken petrol fiyatları yükselmeye devam ediyor. Önümüzdeki haftalarda dolar 5,45tl üzerine çıkmış, brent petrol varil fiyatı yükseliyorken zam yapılması kaçınılmaz gibi. Yani bu gelen zam, gelecek zamların habercisi.

Depo doldurma maliyeti yaklaşık %3 arttı

Önceden 45 litrelik benzin deposu yaklaşık 265 liraya doluyorken şimdi yaklaşık 272 liraya dolacak. Yani bu zam depomuzdan 1.1 litreyi aldı!

Dizel araçlarda ise durum daha da kötü önceden 45 litrelik dizel aracın deposu 254 liraya dolarken bu gelen zamla 262 liraya dolacak. Bu zam depodan yaklaşık 1.4 litre motorini eksiltti.