Motorlu Taşıtlar Vergisi Taksitlendirme Nasıl Yapılır

Motorlu taşıtlar vergisini taksitli ödemek istiyorsanız neler yapmalısınız, nasıl ödemelisiniz.
Motorlu Taşıtlar Vergisi Taksitlendirme Nasıl Yapılır

Her yıl aracınız için ödediğiniz motorlu taşıtlar vergisini tek seferde ödemek yerine taksit taksit ödeme yapmak eğer ekonomik durumunuz çok iyi değilse daha mantıklıdır. Sonuçta ödediğiniz tutar aynı ama birkaç taksitte ödeme yapıyorsunuz.

Motorlu taşıtlar vergisi yıllıktır ama devlet bunu 2 vadeye böler. İlk taksidi 31 Ocak tarihinde, ikinci taksidi 31 Temmuz tarihinde ödemek zorundasınız. Peki devletin böldüğü bu taksitleri de taksitlendirmek mümkün mü diye sorarsanız evet mümkün. Ama bunun için nasıl ödeme yapacağınız çok önemli. İnternetten yani internet vergi dairesinden ödeme yaparsanız kart ile ödeme yapmak zorundasınız. Buradan da vadesiz hesabınıza hesap kartınızdan ödeme yaparsanız taksitlendirme şansınız olmaz. Vadesiz hesabınızdaki para yeterliyse tek seferde vergi ödemesini yapar. Eğer kredi kartıyla ödeme yaparsanız bankanız sizin ödemenizi taksitlendirebilir. Bazı bankalar kampanyalarla bu vergi ödemesini hiç vade farkı olmadan peşin fiyatına 3 veya 5 takside bölebilirler. Ama siz daha fazla takside bölmek istiyorsanız bankanızın internet şubesinden, kredi kartınıza ait menüden taksitlendirme seçeneği varsa oradan, eğer yoksa telefon bankacılığı ile ödemenizi taksitlendirebilirsiniz. Tabi bu şekilde taksitlendirme işleminde vade farkı olacaktır. Taksitlendirme yapılması yasak olan işlemlere vergi ödemeleri girmediği için her banka taksit işlemini yapar. Bazı bankalar kampanyalı peşin fiyatına böler, bazı bankalar da vade farkı alır.

Eğer bankanız reklamlarda motorlu taşıtlar vergisini kredi kartımızla ödeyin 3 takside bölelim gibi ifadeler kullanıyorsa, siz isteseniz de istemeseniz de mtv ödemenizi taksitlendirecektir.

Yukarıda internet vergi dairesinden ödeme yapıldığında nasıl taksitlendirebileceğinizi anlattım. Tabi kendi bankanızın internet şubesinden ödeme yaparken kredi kartınızla ödeme yaparsanız internet vergi dairesinden ödeme yapmış gibi aynı şekilde taksitlendirme yapabilirsiniz. Tabi bankanız aksini belirtmediyse.

Bazı bankaların vade farksız motorlu taşıtlar vergisi taksitli ödeme kampanyaları:

Worldcard 3 taksitli mtv ödemesi kampanyası için tıklayın.

Bonus kart 3 taksitli mtv ödemesi kampanyası için tıklayın.

Akbank 3 taksitli mtv ödemesi kampanyası için tıklayın.

Miles&Miles 3 taksitli mtv ödemesi kampanyası için tıklayın.