Petrol varil fiyatı yükselmiş, dolar rekor kırmışken benzin ve motorine indirim geldi

Petrol varil fiyatı 72 dolardan 77 dolara çıktı, dolar 4.08 liralardan 4.30'lara kadar çıktı ama benzin ve motorine indirim geldi. Acaba neden?
Petrol varil fiyatı yükselmiş, dolar rekor kırmışken benzin ve motorine indirim geldi

Açıklanan bilgilere göre akaryakıt dağıtım şirketleri benzin ve motorindeki 55 kuruşluk kârından feragat ederek seçim önü

  • Benzine 2 kuruş
  • Motorine 10 kuruş

indirim yaptı.

Bu indirimin geçmiş verilere göre matematiksel hesapları ve nasıl kandırılıyoruz?

Dolar rekorlar kırıyorken, petrol varil fiyatı İran ile Amerikanın restleşmesinden dolayı 72 dolardan 77 dolarlara çıkmışken bu indirimin yapılması, her zam geldiğinde dolardaki artış nedeniyle akaryakıt zammı yapılıyor haberlerinin gerçeği yansıtmadığını gösterdi.

Öyle ki benzine 14 Nisan 2018 tarihinde yapılan son zam gününden bugüne dolar %4.87, petrol varil fiyatı %7.6 yükseldi. 14 Nisanda bir varilin Türk Lirası karşılığı 293 lirayken bugün bir varil petrol 329 liraya alınıyor. Yani bir varil petrol Türk firmalarına 14 Nisandan bugüne %12.2 artışla geliyor. Bunu her zaman dedikleri gibi petrol ve dolar fiyatlarındaki artışa paralel akaryakıt fiyatlarına zam yapıldı gibi lanse etseydik bugün benzin 6,86tl olacaktı. Yani bütün göstergelere dayanarak benzinin litre fiyatının 74 kuruş daha artması gerekiyordu.

Bu matematiksel verilerden anlaşılacağı üzere dolardaki ve petroldeki artış bahane, astronomik kârlar şahane...