Benzine zam geldi

Bu gece benzine zam geliyor. Motorine de perşembe günü zam yapılması bekleniyor.
Benzine zam geldi

Dünkü bu haberimizin ardından pompa fiyatlarına yansıyan bir zam geldi. Detaylar için tıklayın.

Diğer detaylara geçmeden hemen size yarın yani 8 Ocak 2019 tarihinde kaç kuruş zam geldiğini söyleyeyim.

  • Benzine yarın (8 Ocak 2019 ) 15 kuruş kesin zam (eşel vergilendirme halen uygulanıyor, o yüzden bu zam ÖTV'den mi karşılanacak yoksa pompa fiyatlarına yansıtılacak mı henüz karar veril(e)medi). Biliyorsunuz, seçim var.
  • Motorine ise perşembe günü 10 Ocak 2019 tarihinde 10-15 kuruş arası zam bekleniyor.

Gelelim detaylara. Brent petrol ABD'nin İran'a yönelik petrol yaptırımları nedeniyle ekim ayının başında 85 doları aşmıştı. İstisnaların açıklanmasının ardından ise düşmeye başladı. Geçen sene Aralık ayında 50 dolara kadar gerilemişti. Dolayısıyla bu dönemde dolar kuru ve uluslararası piyasalarda motorin ve benzin fiyatları da düştü. Bu olumlu gelişmeler akaryakıt fiyatlarına peş peşe indirim olarak yansımıştı. Benzin, 7 TL’den 6 TL’nin altına düştü.

Aşağıdaki grafikten de görüleceği üzere brent petrol 26 Aralık 2019 tarihinde 50$ ile dibi görüp bugün haberi yaparken 58.41$'dan fiyatlanıyor.

Akaryakıt zamları seçim öncesi pompa fiyatlarına yansımayabilir

Biliyorsunuz ülkemizde her seçim öncesi yapılan teşvikler ve müjdeler var. Bu ay sonuna kadar çiftçilerin hesaplarına devlet tarımsal destekle para yatıracak. Çiftçilere ödenecek desteğin toplam tutarının 3.5 milyar lirayı bulması bekleniyor. Seçimlere 3 ay kalmışken pompa fiyatlarına yansıyacak zamları da seçim öncesinde olduğumuz için devlet ötv'den karşılayabilir. Seçim sonrasını ise hep birlikte göreceğiz.